piątek, 1 listopada 2024

Usługi WMS listopad 2024

1. Wprowadzenie

    Aktualne rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków, zobowiązuje powiaty do udostępniania zestandaryzowanych usług przeglądania (WMS) i pobierania (WFS), dotyczących danych ewidencji gruntów i budynków. Od 6 maja 2022 r. wszystkie powiaty udostępniają już usługi WMS i WFS, a ich adresy są dostępne w ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju. Istnienie usług znacznie ułatwiło użytkownikom dostęp do aktualnych danych ewidencji gruntów i budynków wprost ze źródłowego rejestru, czyli baz prowadzonych w powiatach.

2. Ocena powiatowych usług WMS

   Powiatowe usługi WMS są podstawą funkcjonowania usługi integrującej o nazwie Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów (KIEG), która już od 7 lat jest usługą bazową do prezentacji podstawowych danych ewidencji gruntów i budynków w rządowym serwisie www.geoportal.gov.pl jak i w innych systemach rządowych.  


 Bezpośrednie wykorzystanie powiatowych usług WMS czy skorzystanie z nich przez usługę KIEG wymaga, aby usługi te spełniały parametry wynikające z rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. 

     Od pewnego czasu monitoruję spełnienie tych parametrów przez poszczególne usługi powiatowe i wypracowałem metodykę służącą do kontroli tych usług pod względem spełniania wymogów oraz służącą do wzajemnego porównywania jakości tych usług, podobnie jak od prawie dwóch lat kontroluje pod tym względem jakość usług WFS. 

 2.1. Metodyka oceny usług WMS

     Na bazie doświadczeń z wykorzystania usług proponuje metodykę ich oceny, bazującą obecnie na podstawie warstw "Działki" i "Budynki",  deklarowanych atrybutach zwracanych w funkcji  GetFeatureInfo oraz sam fakt zwracania wartości tych atrybutów.  Działająca usługa dostaje na starcie 1,0 punkt. Następnie za warstwę "Działki" wraz ze stosownymi atrybutami w GetFeatureInfo  usługa dostaje 6 punktów, a za warstwę "Budynki" - 3 punkty. W sumie usługa może dostać 10 punktów według koncepcji przedstawionej poniżej.

 

 2.2. Aktualna ocena jakości usług WMS

   Pierwsza ocena usług WMS wykonana 15 marca 2024 r. charakteryzowała się dosyć wysoką średnią wynoszącą 8,61 punktów, a systematycznie wykazywały nieznaczny wzrost. Najnowsza średnia to 8,85, czyli znów czyli znów delikatny wzrost jakości usług. Informacja o wszystkich badaniach na dole strony.


Ocena byłaby znacznie wyższa, gdyby nie było problemu z usługami o najsłabszej ocenie, które mocno odstają ocenami od innych, co wyraźnie widać na histogramie poniżej.


 W sumie tych najsłabszych usług jest obecnie jeszcze 12 co przedstawiam poniżej, a ocena każdej z nich to maksymalnie 3 punkty.


 2.3. Aktualny stan usług WMS

 Aktualną statystykę ocen powiatowych usług WMS w poszczególnych województwach przedstawiono na poniższej mapie. Wyniki wskazują wyraźnie, że w woj. podlaskim, małopolskim i śląskim jakość usług jest nieznacznie niższa od pozostałych i mam nadzieję, że w najbliższym czasie wskaźniki zostaną poprawione.


     Natomiast w wykazie poniżej przedstawiamy aktualną punktację dla każdej usługi oraz, w kolejnej kolumnie, punktację z poprzedniej oceny. Kliknięcie na liczbie punktów w obydwu przypadkach pobiera odpowiedni raport szczegółowy.
 
Szczegółowa tabela ocen powiatowych usług WMS »»» rozwiń / zwiń
....

3. Podsumowanie


    O wynikach przeprowadzonej analizy informuję na bieżąco geodetów powiatowych, wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz Głównego Geodety Kraju. W wystąpieniach proszę o analizę opublikowanych wyników adekwatnie do swojego umocowania w strukturze Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. Jeśli chodzi o ocenę powiatowych usług WMS od poszczególnych dostawców to przedstawiono je na wykresie poniżej. 

4. Dane historyczne

    Poniżej dostępne jest zestawienie linków do wszystkich wykonanych wcześniej ocen powiatowych usług WMS dotyczących danych ewidencji gruntów i budynków:

Historia badań powiatowych usług WMS »»» rozwiń / zwiń


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz